זכאות לקבלת קנאביס מהמדינה

זכאות לקבלת קנאביס מהמדינה

בשנים האחרונות אנחנו שומעים בכל העולם קולות הולכים וגוברים הקוראים להפוך את צמח הקנאביס, אשר נחשב על פי פקודת הסמים כסם מסוכן, לחוקי לשימוש עצמי, כמו גם זעקות של חולים להפוך אותו לזמין בהרבה.

קנאביס, או בשמו השני מריחואנה, הוא צמח בעל מאפיינים ייחודים אשר מעניקים לו סגולות רפואיות שונות הנעות מהקלה בכאבים כרוניים ועד לשיפור זרימת הדם והעלאת מספר כדוריות הדם הלבנות. למרות זאת, המצב החוקי הנוגע לשימוש בקנאביס הוביל לכך שלא נעשו מחקרים ופיתוחים רפואיים מספקים כדי להבין בדיוק את אופי הפעולה שלו – וכתוצאה מכך, תהליך קבלת הזכאות אליו יכול להיות ארוך ומתיש, בעיקר עבור אלו הזקוקים לו באמת. הבה נבחן את הנתיב לקבלת זכאות לקנאביס רפואי מטעם המדינה.

ראשית, מה הוא קנאביס רפואי?

קנאביס רפואי הוא למעשה אותו צמח המריחואנה המוכר אשר מגודל תחת פיקוח הדוק – ואשר ניתן לחולים במחלות שונות כדי להתגבר על תופעות הלוואי שלהן. חשוב לציין כי אין כיום הוכחות מחקריות לכך שהקנאביס מוביל לריפוי המחלות והוא ניתן כמשכך כאבים ספציפיים – וככלי להתמודדות עם תופעות הלוואי של אפילפסיה, פרקינסון וכדומה. את הקנאביס הרפואי ניתן לקבל בצורת פרחים אשר מעשנים בסיגריה, כטיפות שמן או כמוצרים אכילים וברמות שונות של עוצמה. העוצמה של הקנאביס הרפואי נמדדת על פי אחוזי ה-THC והיא מצוינת על גבי האריזה של כל זן.

לשאלות נוספות דברו איתנו

כיצד מתבצע תהליך קבלת הזכאות לקנאביס רפואי?

ישנן שתי דרכים להגיש בקשה לזכאות לקנאביס רפואי:

  1. קביעת תור לרופא אשר הוסמך על ידי היק"ר (היחידה לקנאביס רפואי מטעם משרד הבריאות).

על מנת לפתוח בתהליך זה, הדבר הראשון שעלייך לעשות הוא לפנות לאחד הרופאים אשר הוסמכו על ידי היק"ר להקנות רישיונות לקנאביס רפואי. לאחר פגישה אצל הרופא המוסמך, יתחיל תהליך הסינון של תרופות שונות למצבך ובסופו, אם הרופא ימצא לנכון, יתקבל האישור. לצד הרישיון לשימוש בקנאביס רפואי, הרופא ינפיק עבורך מרשמים לבתי המרקחת – ויסביר לך היכן באפשרותך לממש אותם.

 

  1. אפשרות נוספת היא פנייה מקוונת בעזרת רופא פרטי המתמחה במחלה ספציפית, אשר הקנאביס הוא הטיפול המומלץ לה על פי היחידה לקנאביס רפואי במשרד הבריאות.
  2. ישנם חברות בשוק אשר עוזרות להליך מזורז ומתמחות בביוקרטיה הישראלית בתחום הקנאביס הרפואי, זהו הליך בשתלום אבל יכול לזרז ולהקל על המטופל בקבלת מרשם חוקי לקנאביס מהמדינה 

אישור הבקשה לקנאביס רפואי

מכיוון ותחום זה הינו יחסית חדש, הזמן אשר אורך תהליך קבלת הזכאות יכול להשתנות בצורה די משמעותית בין המחלות השונות ואפילו בין חולים באותה המחלה. הרישיון לשימוש בקנאביס רפואי תקף למשך שנה אחת ויש לחדש אותו לפחות 45 ימי עבודה לפני פקיעת תוקפו.

אילו אוכלוסיות זכאיות לקבלת אישור לקנאביס רפואי?

כאשר מדובר בקבלת זכאות לקנאביס רפואי, הדבר הראשון שחשוב להבין הוא שקבלת האישור יכולה לארוך זמן רב – ומותנית בתהליך בירוקרטי-רפואי ואף על פי שרק חולים במחלות המצוינות על פי משרד הבריאות יכולים להיות זכאיים למרשם, לא כל הסובלים מהן יקבלו בסוף התהליך אישור לשימוש בקנאביס רפואי. קבלת הקנאביס הרפואי מותנת במיצוי מלא של כל הטיפולים המקובלים האחרים – וכחלק מתהליך קבלת הזכאות יש לנסות מגוון תרופות ומשככי כאבים במרשם רופא.

התחלואים הנפוצים ביותר אשר מזכים ברישיון לשימוש בקנאביס רפואי

כדי לקבל את רשימת המצבים שבהם ניתן לבקש זכאות לקנאביס רפואי יש לבחון את סעיף 3.2 בנוהל משרד הבריאות תחת הכותרת "רישיונות לשימוש בקנאביס". חולים במחלות הבאות הינם בעלי הסיכוי הגבוה ביותר לקבל זכאות לקנאביס רפואי:

  • מטופלים העוברים טיפולי כימותרפיה והקרנות.
  • קרוהן או קוליטיס כיבית.
  • איידס.
  • טרשת נפוצה, פרקינסון.
  • אפילפסיה.
  • תסמונת טורט.

נוסף על כך, חולים אשר מטופלים במרפאות כאב ואנשים אשר סובלים מהפרעה פוסט טראומטית יכולים גם הם להתחיל את תהליך קבלת הזכאות.

דילוג לתוכן